Enigma_Enerji
 
 
 

Bina Kompanzasyon Sistemleri

Kurulu gücü 50 KVA'nın üzerinde olan ve normal enerji tüketiminin %20'sinden fazla reaktif indüktif enerji kullanan, %14'ünden fazla reaktif kapasitif enerji kullanan işletmeler TEDAŞ'a ceza ödemek durumundalar.

Ceza ödememek için işletmeler kompanzasyon tesisi kurmak zorundalar, kurulacak kompanzasyon tesisi ihtiyaca cevap verecek nitelikte malzeme ve ekipmanlardan oluşturularak sağlıksız çalışmasının önüne geçilmelidir.

Kompanzasyon tesisleri özellikleri itibarı ile sürekli gözlem altında tutulması gereken tesislerdir.

ENİGMA ENERJİ olarak Kompanzasyon konusundaki hizmetlerimiz:

Kompanzasyon konusunda 25 yıllık bilgi ve deneyimimizle ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek müşterilerimize en ekonomik ve en sağlıklı çözümleri sunmak ana hedefimizdir.

1) ENİGMA ENERJİ işletmenizin ihtiyacını tespit ederek normal kompanzasyon ve harmonik filtreli kompanzasyon çözümlerini en ekonomik ve en hızlı şekilde sizlere sunarak fazladan ücret ödemenizin önüne geçer.

2) ENİGMA ENERJİ kompanzasyon tesislerinde kaliteli TSE'li malzeme ve ekipman kullanarak sistemin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Kullandığımız malzemeler ENTES, SIEMENS, KAEL, SCHNEIDER ELECTRİC, FEDARAL ELEKTRİK, LG/LS ürünleri olup hepsi bu konuda kalitesini kanıtlamış ürünlerdir.

3) Kompanzasyon panolarının imalat ve montajı;

4) Mevcut kompanzasyon sistemlerinin yenilenmesi, arızaları, bakım ve onarımları;


5) Mevcut kompanzasyon sistemlerinin sürekli izlenmesi yoluyla olası cezai durumların önüne geçmek,

 

Kompanzasyon nedir?: Kompanzasyon bir işletmede enerji kalitesini artırmak, verimsiz enerji kullanımını önlemeye yönelik işletme tarafından yapılan işlemlerin bütünü olarak tanımlanabilir.

Bir işletme kompanzasyon yaparak makine ve ekipmanlarını daha verimli çalıştırmak yoluyla enerji tasarrufunda bulunabilir, reaktif güç ceza sınırlarını aşmayarak gereksiz maddi kayıplar yaşamaz.

Kompanzasyon yapılmaz ise ne olur: Reaktif güçler kompanze edilmez ise,
Şebekede güç kayıplarına neden olur, Üretim ve dağıtım sisteminin kapasitesini azaltır,
Gerilim düşmesinin, taşınan gücü sınırladığı dağıtım hatlarında, enerji taşıma kapasitesinin düşmesine neden olur.
Bu nedenle, aşırı yüklenmeler ve gerilim düşmelerinin önlenmesi için, kompanzasyon neden gereklidir?   sayfamızda anlatıldığı gibi, şebekeden en verimli şekilde faydalanılabilmesi için, reaktif yüklerin oluştukları noktada kompanze edilmesi ve giderilmesi zorunludur.

Bu neden ile, kompanzasyon panosu kurmak ile yükümlü aboneler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu kararı ile belirtilmiş sınırlar içerisinde kompanze edilmiş şekilde elektrik tüketmek zorundadırlar. Aksi durumda aboneler, ceza ödemek ile yükümlüdür.©ENİGMA Enerji Doğalgaz İnşaat Gelişim Mühendisliği San. Tic. Ltd. Şti.2010
web: www.enigmaenerji.com E-posta bilgi@enigmaenerji.com

Cumhuriyet Mah. Atatürk Bulvarı No:50 Merkez/Bilecik
Tel & Fax +90 228 212 05 74 GSM +90 533 666 36 09

HIZLI BAĞLANTILAR
Disamatic (Dökümhane Kalıplama Makinaları) Bakım
Enerji Tasarruf Sistemleri
Pano Montajı
Kestirimci Bakım Uygulamaları
Proje ve Taahhüt işleri
Hidrofor Pompaları
AG Bakım Onarım
Bakım Sözleşmesi
Arıtma Sistemleri
PLC Sistemleri
OG Bakım Onarım
Trafo Bakım Onarım
Kimyasal Arıtma
Klima sistemleri
Jeneratör Bakım
Bina Kompanzasyon
Evsel Arıtma
Vinç Bakım
Kompresör Bakım
Endüstriyel Kompanzasyon